X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی
طراح پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۵

طراحي از دفتر دِآ : نادر تهراني و مونيکا پانس دِلئون                                 BANQ Rectaurant

بوستن، ماساچوست، امريکا، 2008

نيازهاي برنامه و دکوراسيون داخلي رستوران بنکيو به مساحت 325 متر مربع تنها شامل يک اتاق غذاخوري خصوصي بود که ميتوانست محصور باشد. بخشي از فضاي دکوراسيون داخلي با نيمکت هاي طويلي با قابليت جادهي 20 نفر اشغال شده و اتاق مخصوص نوشيدني و يک فضاي استراحت / کافه ي مجزا نيز در طراحي داخلي پيش بيني شده است.

طي بازديد از فضاي اوليه و ملاقات با مشتريان، معماران و طراحان دکوراسيون داخلي دريافتند که بنا از سيستم هاي سازه اي و مکانيکي اي بهره مند است که امکان ترکيب با فضاهاي داخلي را دارد. شايد ساده ترين  راه حل ميتوانست اين باشد که سقف، داکت ها و لوله کشي را به رنگ سياه در آورند تا به اين ترتيب محو و از ديدرس پنهان شوند، ولي هزينه ي ساخت و ساز تقريبا 5/1ميليون دلاري ( به جز تجهيزات آشپزخانه ) به آنها اجازه داد تا دست به اقدام جالب تري بزنند. نادر تهراني مي گويد سوالي که براي تيم دِآ مطرح شد اين بود که "چطور همه چيز را به سمت جلو پيش برده و چنان کنترل کنيم که هم از مزيت ارتفاع بهره مند شويم و هم بيشترين انعطاف پذيري را به پلان و دکوراسيون رستوران بدهيم؟"

دکوراسيون -داخلي-رستوران

وي پاسخ را هنگامي که در حال عبور از فرودگاه شيفول آمستردام بود يافت. او ديد که سيستم فلزي سقف اين فرودگاه به عنوان زورقي قابل رؤيت و پنهان کننده ي زيرساخت هاي پشت خود عمل مي کند. به جاي فلز، معماران و طراحان دکوراسيون داخلي سيستم عجيبي از تخته هاي چندلاي درخت غان بالتيک را به روش CNC milling ساختند. به منظور به کار گيري تاسيسات به جاي چشم پوشي از آنها، معماران آنها را تبديل به بسته هاي کوچک کردند. حرکت موجي سقف کاذب ، هنگامي که پيرامون خود را مي پوشاند و به ستون ها، اتاق نوشيدني، سيستم آبپاش، داکت ها، پنجره ها و حتي علائم خروج مي رسد، خود را بهتر نشان مي دهد.

يکصد و شصت و هشت تخته سه لاي شياردار (هر يک مشتمل بر چهار تا ده جزء سازنده) توسط گيره هاي فلزي در طول سقف رستوران آويخته شده و از جلو به عقب اتاق ادامه مي يابند. هيچ دو قطعه اي شبيه به هم نيستند. ضخامت اين خطوط شياردار از سه سانتيمتر در نزديکي ديوارها تا 15 سانتيمتر در وسط و 45 سانتيمتر در اطراف اتاق نوشيدني و ستون ها تغيير مي کند. فضاي ميان اين خطوط نيز از حدود 23 سانتيمتر در مرکز رستوران تا 5/7 سانتيمتر در اطراف ستون ها متغير است و ريتمي از تراکم و گشودگي را در دکوراسيون داخلي به وجود مي آورد. کفسازي ها، روميزي ها و نيمکت ها هم زمينه اي راه راه در دکوراسيون رستوران و در طول اتاق غذاخوري به وجود مي آورند و به طور بصري آن را از سالن استراحت جلوي ساختمان جدا مي کنند. در سالن استراحت، بخش کافه، کفسازي و روميزي ها از چوب تيره ي درخت گردو ساخته شده اند و جلوه زيبايي به دکوراسيون داخلي فضا مي بخشند.

دکوراسيون -داخلي-رستوران

قسمت اتاق غذاخوري خصوصي رنگ سبز به بخش هاي چوبي داخلي و در ديواره ي مات اعمال شده و يک جداره ي رزين در جايگاه انتظار تعبيه شده است. در خلال آفريدن يک چشم انداز داخلي متمايز، سقف به عنوان نقطه اي مقابل به فضاهاي خارجي در نظر گرفته شد. تهراني در خصوص ارتباط ميان سقف و نما مي گويد: "بيشتر بر اساس ناهماهنگي است تا يکپارچگي."

دکوراسيون -داخلي-رستوران

دفتر معماري دِآ در ترکيب طرحي مجهز به امکانات مالي خوب با يک روح جسور توانست بيشترين کارکرد را از سيستم ساده ي ظريف موجود ببرد. معماران در اقدامي منحصر به فرد، طي فرايند پنهان کردن سيستم مکانيکي و تامين صفحه ي آکوستيک به منظور تقليل صدا براي کاربران، هويت ميژه اي به دکوراسيون رستوران بخشيدند، در حالي که زيرساخت را هم از ديد پنهان کرده و به طرزي نمايشي حالتي از حرکت به آن دادند. رستوران بنکيو يک معماري توأم با دکوراسيون داخلي فوق العاده را پيش روي شما قرار مي دهد که به اشتياق در صدد جلب توجه شماست و هرگز به مهمانانش اجازه نمي دهد جايي که در آن هستند را فراموش کنند. اين رستوران با ظاهري نمايشي دست به خلق فضايي زده که صرف غذا در آنجا واقعا تجربه اي لذت بخش باشد.


منبع: سايت دکوراسيون داخلي شاه توت به نقل از مجله هنر معماري

ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :